Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Świetliczaki na tropie … przysłów”

Chcielibyśmy poinformować, że świetliczaki z naszej szkoły przystąpiły do kolejnej edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Świetliczaki na tropie…przysłów”. Uczniowie będą mogli poznawać ciekawostki związane z przysłowiami.

W ramach pierwszych zajęć rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest zdrowe odżywianie, zwłaszcza w sezonie jesiennym. Główną rolę na zajęciach odgrywało jabłko – w związku z obchodami Światowego Dnia Jabłka. Dzieci mogły skosztować tego pysznego owocu oraz wykonywały pracę plastyczną związaną z tematem.

Podczas kolejnych zajęć rozmawialiśmy o tym, co to znaczy być dobrym przyjacielem? Jak zachowują się przyjaciele? Oglądaliśmy bajkę edukacyjną o przyjaźni pt. „Dwa ołówki”. Następnie uczniowie wykonali ilustrację przedstawiającą przyjaciół z wybranej bajki oraz prezent dla przyjaciela.

Kolejne zadanie wykonane. Świetliczaki zostały zapoznane z różnymi zjawiskami atmosferycznymi. Oglądaliśmy doświadczenia związane z wodą, by na koniec przygotować prace plastyczne „Pod parasolem”.

Meldujemy wykonanie kolejnego zadania. Tym razem staraliśmy się odpowiedzieć na pytania: Co to jest błonnik? Co to są witaminy? Ile cukru jest w coca-coli? Świetliczaki poznały zasady zdrowego stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie oraz aktywność fizyczna. Następnie wykonały prace plastyczne pt. „Owoce i warzywa” oraz „Aktywności fizyczne”.

Świetliczaki wykonały kolejne zadanie z projektu. Rozmawialiśmy o tym, co oznacza przysłowie „Strach ma wielkie oczy” oraz jak sobie z nim radzić. Oglądaliśmy bajkę pt. „Potwory i spółka”. Na koniec dzieci wykonały ilustracje przedstawiające potwory i stworzyły galerię prac.

„Na Świętego Andrzeja, dziewkom z wróżby nadzieja”. Tym razem świetliczaki dowiedziały się czym jest tradycja Andrzejek i Katarzynek. Uczestniczyły we wróżbach andrzejkowych oraz wspólnej zabawie razem ze społecznością szkolną.

Świetliczaki meldują wykonanie kolejnego zadania. Tym razem oglądały film edukacyjny o tradycjach bożonarodzeniowych w różnych krajach, a następnie wykonały kartki świąteczne z motywem choinki.

Kolejne zadanie za nami. Tym razem dzieci dowiedziały się kim był Jan Brzechwa oraz jakie utwory pisał. Wspólnie wysłuchaliśmy wiersza o sójce, która wybierała się za morze, wyjaśniliśmy znaczenie tego przysłowia a następnie wykonaliśmy pracę plastyczną farbami.

Przyszła pora na następne zadanie. Na dzisiejszych zajęciach świetliczaki zostały zapoznane z historią Pinokia – drewnianej kukiełki. Wyjaśniliśmy znaczenie przysłowia „kłamstwo ma krótkie nogi”. Następnie uczestniczyliśmy we wspólnej zabawie – wielkim quizie wiedzy „Prawda czy kłamstwo”. Na zakończenie każdy wykonywał kukiełkę Pinokia na podstawie załączonego szablonu.

Dziś powitaliśmy wiosnę w szkole. Na początku omówiliśmy znaczenie przysłowia „jedna jaskółka wiosny nie czyni”. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o ptakach wracających po zimie do naszego kraju. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie papierowych jaskółek.